Вентрикулографія

Вентрикулографія — це  інвазивне (з втручанням у внутрішнє середовище організму) дослідження, яке проводиться переважно в комплексі з коронарографією і дає змогу одержати зображення шлуночків серця (найчастіше лівого шлуночка), оцінити його скоротливість, наявність у ньому аневризм (атипового нефункціонуючого розширення), а також побачити ступінь недостатності аортального або мітрального клапанів серця.
Суть методу
За допомогою ангіографічного апарата (мал.1) вдається одержати зображення за допомогою рентгенконтрастної речовини, попередньо введеної у шлуночок серця за допомогою катетера (тонкої трубки).
Мал.1  Загальний вигляд ангіографічної операційної

Для чого виконується (покази)

Вентрикулографія проводиться для оцінки порушень скоротливості шлуночка серця, патології скоротливості серцевого м’яза, наявності аневризм шлуночка і оцінки недостатності клапанів серця.
Ризики
Як і в більшості процедур, що пов’язані з кровоносною системою, зрідка можливий розвиток таких ускладнень:
  • артеріальна гіпотензія (рідко),
  • алергічні реакції на контрастну речовину (вкрай рідко),
  • напади стенокардії (рідко),
  • кровотеча з місця пункції (проколу) судини на кінцівці (рідко),
  • контраст-індукована ниркова недостатність (вкрай рідко),
  • інфаркт міокарда (вкрай рідко),
  • пошкодження периферичних вен або артерій (рідко),
  • тампонада серця (вкрай рідко),
  • тромбоемболія (вкрай рідко).
Підготовка до процедури
Не можна вживати їжі зранку, в день процедури. Запитайте лікаря напередодні обстеження, чи можна  Вам приймати ліки перед дослідженням.
Хід процедури
Дослідження проводять в рентгенопераційній. Вас попросять зняти одяг. Лікар-анестезіолог підключить інтравенозну лінію (“крапельницю”), через яку вводитимуться ліки. Ви будете підключені до ЕКГ-монітору, що даватиме змогу слідкувати за серцевими показниками. Ділянкою, через яку заводитиметься інтродюсер (система доставки — мал.2) і катетер (спеціальна діагностична трубка для введення контрасту в артерії) — найчастіше є праве передпліччя/плече або верхня частина стегна.
Мал.2  Загальний вигляд інтродюсера

У процесі підготовки до процедури це місце побриють, продезінфікують і обкладуть стерильним матеріалом. Лікар введе катетер (мал.3) через прокол в променевій, плечовій або стегновій артерії.

Мал.3  Загальний вигляд кінчика катетера типу “поросячий хвіст”

Катетер під рентгенологічним контролем буде проведено до лівого (або правого) шлуночка серця (мал.4) і під високим тиском (за допомогою спеціального автоматичного шприца) введуть рентгенконтрастну речовину, яка з плином крові заповнить порожнину шлуночка.

Мал. 4  Схема введення катетера в лівий шлуночок серця:
А — катетер в зоні синусів Вальсальви;
В — напрям просування катетера в бік лівого шлуночка;
С — катетер введений в порожнину лівого шлуночка серця.

За допомогою ангіографа лікар здійснить запис відео-зображення в пам’ять апарату і оцінить одержані дані (див. мал.5).

Мал.5  Стоп-кадр відеорентгенограми із законтрастованим лівим шлуночком серця

Після цього катетер та інтродюсер витягуються з судин, і на кінцівку (на місце проколу судини) накладається тиснуча пов’язка.
На наступному малюнку Ви можете спостерігати рентгенограму лівого шлуночка серця в пацієнта з синдромом Такоцубо. Це рідкісне набуте захворювання, основним проявом якого є запалення частини серцевого м’яза з наступним порушенням його скоротливості. Основний метод діагностики — вентрикулографія. Стрілкою відмічена ділянка серцевого м’язу, яка добре скорочується. Інші частини лівого шлуночка серця не беруть участь у скороченні. Серце набуває форми “медузи”.

Тривалість виконання

Тривалість виконання дослідження становить від 20 хвилин до 1 години.

Де зробити?
Вентрикулографію Вам можуть здійснити у Львівській обласній клінічній лікарні за адресою вул. Чернігівська 7, м. Львів. Контактний номер телефону — 097 903 90 89.