Вентрикулографія
За допомогою ангіографічного апарата (мал.1) вдається одержати зображення за допомогою рентгенконтрастної речовини, попередньо введеної у шлуночок серця за допомогою катетера (тонкої трубки).
Для чого виконується (покази)
Як і в більшості процедур, що пов’язані з кровоносною системою, зрідка можливий розвиток таких ускладнень:
- артеріальна гіпотензія (рідко),
- алергічні реакції на контрастну речовину (вкрай рідко),
- напади стенокардії (рідко),
- кровотеча з місця пункції (проколу) судини на кінцівці (рідко),
- контраст-індукована ниркова недостатність (вкрай рідко),
- інфаркт міокарда (вкрай рідко),
- пошкодження периферичних вен або артерій (рідко),
- тампонада серця (вкрай рідко),
- тромбоемболія (вкрай рідко).
Не можна вживати їжі зранку, в день процедури. Запитайте лікаря напередодні обстеження, чи можна Вам приймати ліки перед дослідженням.
Дослідження проводять в рентгенопераційній. Вас попросять зняти одяг. Лікар-анестезіолог підключить інтравенозну лінію (“крапельницю”), через яку вводитимуться ліки. Ви будете підключені до ЕКГ-монітору, що даватиме змогу слідкувати за серцевими показниками. Ділянкою, через яку заводитиметься інтродюсер (система доставки — мал.2) і катетер (спеціальна діагностична трубка для введення контрасту в артерії) — найчастіше є праве передпліччя/плече або верхня частина стегна.
У процесі підготовки до процедури це місце побриють, продезінфікують і обкладуть стерильним матеріалом. Лікар введе катетер (мал.3) через прокол в променевій, плечовій або стегновій артерії.
Катетер під рентгенологічним контролем буде проведено до лівого (або правого) шлуночка серця (мал.4) і під високим тиском (за допомогою спеціального автоматичного шприца) введуть рентгенконтрастну речовину, яка з плином крові заповнить порожнину шлуночка.
Мал. 4 Схема введення катетера в лівий шлуночок серця:
А — катетер в зоні синусів Вальсальви;
В — напрям просування катетера в бік лівого шлуночка;
С — катетер введений в порожнину лівого шлуночка серця.
Після цього катетер та інтродюсер витягуються з судин, і на кінцівку (на місце проколу судини) накладається тиснуча пов’язка.
На наступному малюнку Ви можете спостерігати рентгенограму лівого шлуночка серця в пацієнта з синдромом Такоцубо. Це рідкісне набуте захворювання, основним проявом якого є запалення частини серцевого м’яза з наступним порушенням його скоротливості. Основний метод діагностики — вентрикулографія. Стрілкою відмічена ділянка серцевого м’язу, яка добре скорочується. Інші частини лівого шлуночка серця не беруть участь у скороченні. Серце набуває форми “медузи”.
Тривалість виконання
Тривалість виконання дослідження становить від 20 хвилин до 1 години.