Стентування коронарних артерій

       Стент (мал.1) — це високотехнологічна конструкція, що нагадує сітку, виконана з біологічно інертної хірургічної сталі. Для кожного пацієнта лікар підбирає такий розмір стента, який відповідає діаметру судини та довжині ураження. Стент доставляється в стиснутому вигляді на балоні до місця розташування бляшки, потім балон роздувають, стент розправляється і щільно прилягає до стінок судини. Після імплантації стент повторює форму і вигин судини, підтримує її стінки зсередини і запобігає повторному звуженню. Через деякий час поверхня стента покривається ендотелієм (клітини, які формують судинну стінку).

Мал.1   Стент на балоні

Процедура ангіопластики та стентування

 Підготовка до процедури

       Лікар проінструктує Вас, як необхідно підготуватись до процедури ангіопластики та стентування. За декілька днів до проведення процедури лікар призначить Вам крім аспірину, який приймається постійно, антитромбоцитарні препарати, як-от плавікс чи тікагрелор.

       У разі, якщо Ви не можете приймати аспірин, або в історії хвороби відмічені випадки кровотечі (виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки), важливо повідомити про це Вашому лікарю. Також повідомте лікарю, якщо приймаєте якісь інші ліки, чи немає у Вас алергії на медикаменти.

       Напередодні проведення процедури бажано не вечеряти. Зранку дозволяється прийняти лише ліки, призначені лікарем, запивши їх невеликою (до 100 мл) кількістю води. Ділянку шкіри в зоні пахвинних складок, де буде проведена пункція (прокол) судини, необхідно побрити.

Ангіопластика та імплантація стента

       Операції ангіопластики і стентування здійснюють у катетеризаційній лабораторії під рентгенографічним контролем. Під час процедури пацієнт перебуває в свідомості. Ділянка шкіри, де буде проводитись пункція знеболюється (найчастіше розчином новокаїну) і обробляється антисептиком.

       Після пункції артерії в її просвіт вводиться інтродюсер (мал.2) з вбудованим гемостатичним клапаном, який забезпечує доступ до судини.

Мал. 2 Інтродюсер

       Через нього в судину вводиться провідниковий катетер (мал.3) довга укріплена трубка, по якій вводитимуть контрастну речовину й елементи стент-системи.

Мал. 3  Провідниковий катетер

       Лікар обережно проводить провідниковий катетер в напрямку до серця (просування катетера по судинах є безболісним), контролюючи його рух на екрані ангіографічної установки і встановлюючи його в гирло ураженої коронарної артерії (мал.4).

                          Мал.4  Схема введення катетера до серця (3) через променеву (1) або стегнову (2) артерію

       У провідниковий катетер вводиться контрастна речовина, і на рентгенівському екрані відображається стан судин (мал.5).

Мал.5  Законтрастована права коронарна артерія з довгим ураженням (уражений сегмент між стрілками)

Після того, як точно визначено місце ураження артерії, в судину вводиться коронарний провідник. По ньому, як по рейках, до місця звуження судини доставляється балонний катетер. Після встановлення балонного катетера точно в місці звуження, його роздувають, наповнюючи контрастною речовиною. Завдяки роздуванню балончика стеноз (звуження) коронарної артерії усувається, і просвіт судини стає більшим. В розширеному стані балон утримують до 60 секунд (мал.6).

Мал.6  Пластика балоном атеросклеротичної бляшки

       Якщо в цей момент Ви відчуєте біль в грудях, негайно повідомте про це лікаря.

       Після розширення артерії, через провідниковий катетер в неї вводять стент-систему. На екрані ангіографічної установки лікар стежить за просуванням стент-системи всередині Вашої судини і розташовує її точно в необхідному місці (яке перед тим було заблоковане бляшкою і де попередньо була проведена ангіопластика).

       Як тільки стент розташовано в потрібному місці, за допомогою спеціального шприца-манометра балон, на якому розміщений стент, роздувають до необхідного діаметру (який відповідає діаметрові судини). Роздуваючись, балон розправляє стент до того моменту, поки той не торкнеться внутрішньої стінки судини, набуваючи форми, що відповідає формі Вашої судини. Коли стент встановлено в судині, балончик здувають і видаляють. Стент залишається на місці і продовжує підтримувати просвіт судини, притискаючи атеросклеротичну бляшку до стінки коронарної артерії зсередини (мал.7).

Мал.7 Стентування коронарної артерії

       Якість встановлення стента лікар перевіряє за допомогою контрольної коронарографії (мал.8).

Мал.8 Контрольна коронарографія (застентований сегмент артерії розташований між стрілками) відновлення просвіту судини

       Після проведення контрольної корронарографії Ваш лікар може вирішити додатково розширити стент, використовуючи інший балон, подібний то того, який використовувався для проведення ангіопластики. Ця частина процедури називається пост-дилатація і проводиться вона для того, аби забезпечити ліпший контакт стента зі стінкою артерії.
Стент повністю входить в контакт із судинною стінкою та забезпечує вільне проходження крові по коронарній артерії та залишається в ній назавжди.

       Варто зазначити, що медикаментозна терапія ішемічної хвороби серця, зокрема стенокардії, спрямована на усунення симптомів хвороби (зменшення частоти та інтенсивності болів) і на зниження ймовірності переходу хвороби в інфаркт, і не впливає на причину захворювання звуження просвіту артерій через атерослеротичні бляшки в їхньому просвіті.

Єдиним радикальним методом лікування на сьогодні є стентування цих артерій або операція аорто-коронарного шунтування.

Де зробити?

Стентування коронарних артерій Вам можуть здійснити у Львівській обласній клінічній лікарні за адресою вул. Чернігівська 7, м. Львів. Контактний номер телефону — 097 903 90 89.