Коронарне шунтування

Коронарне шунтування — оперативне втручання, в ході якого відновлюється кровопостачання ділянки серця, де воно було заблоковане або зменшене унаслідок закупорення або звуження коронарних артерій. Шляхом створення нового шляху для проходження крові коронарне шунтування покращує кровопостачання серцевого м’яза хворої людини.

Під час здійснення операції коронарного шунтування виконується забір кровоносної судини із ноги, руки або грудної клітки людини та сполучення забраної артерії з іншими артеріями серця, унаслідок чого кров оминає патологічно змінені або заблоковані судини.

Після проходження коронарного шунтування такі симптоми, як біль у грудях і задишка, що виникають через порушення кровопостачання серця, загалом полегшуються. Для частини пацієнтів здійснення коронарного шунтування покращує функціонування серця та зменшує ризик летального кінця за наявності серцевої недостатності.

Результат пошуку зображень за запитом "coronary bypass surgery"

 

Для чого це виконують?

Ви з Вашим лікарем повинні вирішити, чи виправданим для Вас є здійснення коронарного шунтування чи інших процедур, як-от ангіопластика та стентування.

Операція коронарного шунтування може виконуватись у разі:

  • Якщо у Вас є сильний біль у грудях, спричинений звуженням декількох артерій, які постачають кров до Вашого серцевого м’яза, що супроводжується нестачею кровопостачання навіть при легких навантаженнях чи відпочинку. У деяких випадках показаною є ангіопластика та стентування, однак за наявності деяких видів порушень кровопостачання серця процедура коронарного шунтування є найкращим методом лікування.
  • Якщо більше одної артерії Вашого серця уражено патологічним процесом, а головна помпувальна камера — лівий шлуночок — не функціонує нормально.
  • Якщо Ваша основна ліва коронарна артерія значно звужена або заблокована. Ця артерія постачає більшу частину крові до лівого шлуночка.
  • У Вас наявна закупорка артерії, в разі якої не може здійснюватись ангіопластика, або Вам уже здійснювалась процедура ангіопластики, чи процедура стентування не принесла очікуваного результату, або Вам уже здійснювалось стентування, однак артерія звузилась повторно (рестеноз)

Операцію коронарного шунтування також здійснюють у разі невідкладних ситуацій, як-от серцевий напад (інфаркт міокарда), якщо Ваш лікар бачить, що інші методи лікування є неефективними.

Варто зауважити, що коронарне шунтування не лікує основну серцеву хворобу, що спричинила блокування кровоплину атеросклероз коронарних артерій.

Після здійснення коронарного шунтування пацієнтові призначається медикаментозне лікування для зменшення рівня холестеролу в крові, зниження ризику утворення кров’яних згустків та покращення функціонування серця.

Ризики

Оскільки коронарне шунтування є відкритою операцією на серці, під час операції існує ризик певних ускладнень, зокрема можуть виникнути:

  • Кровотеча
  • Порушення серцевого ритму (аритмії)
  • Інфікування ділянки розрізу
  • Втрата пам’яті або порушення ясності мислення, які здебільшого зникають у період від 6 до 12 місяців
  • Порушення роботи нирок
  • Інсульт
  • Серцевий напад (інфаркт міокарда), якщо після оперативного втручання відбудеться відрив кров’яного згустка

Ризик виникнення цих ускладнень є дуже низьким, однак він значною мірою залежить від стану здоров’я пацієнта перед операцією. Ваш лікар зможе уточнити ймовірність виникнення у Вас цих ускладнень.

Також варто зазначити, що ризик виникнення ускладнень вищий, у разі виконання коронарного шунтування при невідкладних станах або за наявності в пацієнта інших захворювань, як-от емфіземи, ниркової недостатності, цукрового діабету або тромбозу нижніх кінцівок.

Результати

Після оперативного втручання більшість людей почувають себе краще та не відчувають ніяких симптомів від 10 до 15 років. Однак з часом існує ризик закупорення інших артерій і навіть артерії, яку було взято для виконання операції. У цьому випадку може виникнути необхідність у проведенні повторного коронарного шунтування або ангіопластики.

Хоч процедура коронарного шунтування покращує кровопостачання серця, вона не є методом лікування атеросклерозу коронарних артерій. Результати операції та довготривалі наслідки частково залежать від регулярності приймання ліків від утворення кров’яних згустків, для зменшення артеріального тиску, зниження холестеролу та контролю цукрового діабету, а також від дотримання приписів здорового способу життя, як-от:

  • Припинення куріння
  • Дотримання здорової дієти (як-от DASH)
  • Підтримання нормальної маси тіла
  • Регулярне здійснення фізичних вправ
  • Уникнення стресів

На додачу до змін способу життя після пройдення операції, Ваш лікар може порадити Вам пройти програму кардіальної реабілітації. Кардіальна реабілітація — підлаштована під окрему людину програма вправ і навчання, що проводиться для відновлення стану організму після інфаркту міокарда, інших серцевих хвороб чи після операції на серце. Кардіальну реабілітацію часто починають проводити ще, коли хвора людина перебуває в лікарні, та продовжують у вигляді амбулаторного нагляду.