Коронарографія

Коронарографія (коронарна ангіографія) — малоінвазивне (невелике втручання) медичне дослідження, яке дає змогу за допомогою рентгенівських променів оцінити стан коронарних артерій (тих, котрі живлять серце).
Суть методу
За допомогою спеціальних катетерів (трубок) вибірково вводять рентген-контрастну речовину в коронарні артерії. Під час цього процесу, за допомогою рентген-ангіокомплексу (мал.1), одержують їхнє зображення в декількох площинах та здійснюють запис відеороликів на цифровий носій (переважно DVD).

Мал.1  Загальний вигляд ангіокомплексу в рентген-операційній
Для чого виконується (покази)
Коронарографія рекомендована пацієнтам з підозрою на порушення прохідності коронарних артерій серця.
Ризики
Як і в більшості процедур, що пов’язані з обстеженням кровоносної системи, зрідка можливе виникнення наступних ускладнень: приступ стенокардії, пошкодження катетеризованих судин або коронарних артерій, алергічна реакція на рентген-контрастну речовину або інші препарати (котрі використовуються під час процедури), порушення функції нирок, кровотеча, інфекційні процеси в місці судинного доступу.
Підготовка до процедури
Перед плановою коронарографією вам будуть надані інструкції Вашим лікарем-куратором. До загальних вказівок входить відмова від їжі за 4 години перед процедурою. Уточніть в лікаря-куратора, чи варто приймати ваші ліки перед дослідженням.

Хід процедури
Дослідження проводять в рентген-операційній. Пацієнта роздягнуть і вкладуть на спеціальний рентген-неконтрастний стіл, підключать до ЕКГ-монітору для відстеження ряду серцевих параметрів. Ділянку, через яку заводитиметься катетер (передпліччя, плече, чи внутрішня частина стегна), власне для коронарографії побриють (за потреби), обкладуть стерильним матеріалом і знезаразять. Спочатку лікар введе в артерію кінцівки спеціальну систему доставки — інтродюсер (мал.2).

Мал.2  Інтродюсер (загальний вигляд)

Тоді через нього заведе діагностичний катетер (мал.3) через периферичні судини на передпліччі або внутрішній частині стегна до вінцевих (коронарних) артерій серця.

Мал.3 Діагностичні катетери
Через катетер, у коронарні артерії, по-черзі — в ліву, а потім у праву, введуть рентген-контрастну речовину.  За допомогою відеорентгенівського апарату (ангіографа), в різних проекціях і площинах, в момент введення контрасту, лікар проведе запис відеороликів. Після цього – оцінить стан вінцевих судин і запише відеофайли на доступний носій інформації (мал.4).
Мал.4  Загальний вигляд стоп-кадру коронарографії правої вінцевої артерії (пряма проекція). Уражений сегмент розміщений між стрілками — видно значне звуження судини на тривалому відрізку

Після цього катетер катетер видаляється з артерії та на ділянку, через яку заводився катетер, накладається тиснуча пов’язка.

Тривалість виконання
Тривалість виконання коронарографії від 20 хвилин до 1 години.

Де можна пройти обстеження?
Коронарографію Вам можуть виконати у Львівській обласній клінічній лікарні, за адресою вул. Чернігівська 7, м. Львів. Контактний номер телефону для консультацій — 097 903 90 89.