Імплантація електрокардіостимулятора

Імплантація електрокардіостимулятора (ЕКС) — операція вживлення електродів та одно-/дво-/ чи трикамерного кардіостимулятора – читати детальніше.

Суть методу
Під час імплантації електрокардіостимулятора вживляють електроди в серцевий м’яз та власне електрокардіостимулятор — у спеціально сформовану підшкірну порожнину.

Для чого виконується (покази)
У нормі, електричний імпульс генерується у синусовому вузлі, що є природнім водієм ритму серця і розташовується у верхній частині правого передсердя. Із синусового вузла імпульс мандрує до атріовентрикулярного вузла, що розташований між двома передсердями, а пізніше до шлуночків.По ходу проходження імпульс стимулює скорочення серцевого м’яза. При певних порушеннях генерування і проходження імпульсу по провідній системі серця та наявності специфічної симптоматики може бути рекомендовано встановлення кардіостимулятора – читати детальніше.

Ризики
Імплантація кардіостимулятора порівняно безпечна процедура. Проте, як і в більшості інвазивних процедур, можливе виникнення таких ранніх ускладнень:

 • інфікування системи ЕКС (рідко);
 • кровотеча (вкрай рідко);
 • перфорація стінки серця (вкрай рідко);
 • ішемія міокраду (вкрай рідко);
 • порушення серцевого ритму (рідко);
 • формування гематоми у порожнині шкіри, де імплантований кардіостимулятор (рідко);
 • алергічні реакції (вкрай рідко).

Окрім цього можливі пізні ускладнення:

 • дислокація електродів (рідко);
 • поломка електроду (рідко);
 • порушення цілісності ізоляції електрода (рідко);
 • втрата з’єднання електрода з корпусом кардіостимулятора у місці його приєднання (вкрай рідко);
 • порушення роботи самого кардіостимулятора (одинокі випадки описані в літературі і стосуються перших поколінь кардіостимуляторів);
 • стоншення шкіри над кардіостимулятором (якщо пацієнт дуже швидко та сильно схуд).

Варто зазначити, що розвиток вищезгаданих можливих ускладнень профілактується хірургом на кожному етапі операції.

Підготовка до процедури
Перед плановою імплантацією електрокардіостимулятора Вам будуть надані інструкції вашим лікарем-куратором. До загальних вказівок належить відмова від їжі зранку, перед запланованою процедурою. Спитайте лікаря-куратора, чи варто приймати Ваші ліки перед операцією.

Хід процедури
Імплантація електрокардіостимулятора є хірургічною операцією і проводиться в умовах повної стерильності під контролем ангіографа (комплекс рентгенологічного обладнання). Питання про використання болетамувальних препаратів вирішується лікарем. Частіше операцію проводять під місцевою анестезією. В такому випадку лікар буде з Вами у словесному контакті. Найпоширенішим місцем імплантації є передня поверхня грудної клітки.

Зазвичай робиться розріз поблизу ключиці. Звідти забезпечується доступ до вен, через які, під контролем рентген-апарату, електроди заводяться в серце. За допомогою спеціального пристрою лікар оцінює роботу заведеного електроду. Він також може попросити Вас глибоко подихати, покашляти і т.і., для перевірки надійності фіксації електрода в серці. У місці розрізу формується підшкірна порожнина, так звана «кишенька», куди після з’єднання електроду і ЕКС ховається система кардіостимуляції (мал.1).

Мал.1 Схематичне зображення двокамерного ЕКС і серцевих електродів після операції

Після цього зашивається зона розрізу.

Тривалість виконання
Зазвичай час виконання процедури становить від 50 хвилин до 2,5 годин.

Де зробити?
Імплантацію електрокардіостимулятора Вам можуть здійснити у Львівській обласній клінічній лікарні за адресою: м. Львів, вул. Чернігівська, 7. Контактний номер телефону — 097 903 90 89.